Reakcija EP još jedna potvrda da se zvučno oružje koristilo protiv građana, SNS mora da odgovara

Na inicijativu Vladimira Prebiliča iz redova Zelenih, poslanici Evropskog parlamenta uputili su hitan poziv Evropskoj komisiji i Delegaciji Evropske unije u Srbiji da reaguju povodom represije, koju vlast sprovodi protiv aktivista, studentata, građana i opozicionih predstavnika zbog iznošenja istine o upotrebi zvučnog oružja u Srbiji. Zeleno-levi front je prethodno javno pozvao poslaničke grupe iz Evropskog parlamenta, koje su glasale za rezoluciju o Srbiji, da reaguju na ono što se dešava u našoj zemlji.  

Predstavnici pet političkih grupacija u Evropskom parlamentu: Evropska narodna partija, Socijalisti i demokrate, Zeleni, Obnovimo Evropu (Renew Europe) i Levica, potpisnici su hitnog poziva na reakciju, koji su uputili Evropskoj komisiji i Delegaciji EU u Srbiji. 

“Umesto da pokrenu nezavisnu istragu o upotrebi te opasne opreme, srpske vlasti i predsednik Aleksandar Vučić pokrenuli su orvelovsku kontraofanzivu, apsurdno optužujući same demonstrante da su koristili taj uređaj” – navodi se u pismu poslanika Evropskog parlamenta. 

Radomir Lazović, šef poslanike grupe Zeleno-levog fronta, pozvao je u Narodnoj skupštini i evroposlanike, ali i sve druge međunarodne institucije, koje su već govorile o upotrebi zvučnog topa, da javno reaguju. Lazović je podsetio da je o upotrebi zvučnog topa pre svega svedočilo 3400 građana, čije je zdravlje bilo ugroženo na protestu, kao i šest specijalnih izvestilaca UN, koji su tražili da se ovo oružje ne koristi protiv demonstranata. Evropski sud za ljudska prava je, podsećamo, još 29. aprila 2025. doneo privremenu meru kojom se Srbija poziva da se uzdrži od upotrebe zvučnih uređaja za kontrolu mase, a u oktobru 2025. godine je doneta i rezolucija Evropskog parlamenta koja potvrđuje upotrebu zvučnog oružja.

“Reakcija čak pet poslaničkih grupa Evropskog parlamenta je još jedna potvrda da je ovo zvučno oružje korišćeno protiv građana Srbije, ali još važnije, da SNS mora odgovarati zbog ovog zločina. Nakon najave Milenka Jovanova da će i neki narodni poslanici biti pod istragom, poručujemo da stojimo na raspolaganju i da slobodno mogu prvo nas da hapse jer nećemo nikada prestati da tražimo da se kazne odgovorni.” poručio je Radomir Lazović. 

Poslanici Evropskog parlamenta ocenili su da naknadna pravna i policijska represija nad građanima Srbije nije legitiman pravosudni proces, već koordinisana kampanja zastrašivanja: “Hitno zahtevamo da Evropska komisija, posebno predsednica Ursula fon der Lajen i komesarka Marta Kos, kao i šef Delegacije EU u Beogradu Andreas fon Bekerat, javno osude to uznemiravanje, izvrše pritisak na srpske vlasti da odmah odbace sve optužbe protiv mirnih demonstranata i jasno stave do znanja da je korišćenje straha kao oružja protiv civilnog društva potpuno nespojivo sa evropskim integracijama”, zaključuje se u pismu evroposlanika.

Podeli vest!

Pročitaj i ovo: