BUDUĆNOST OBRAZOVANJA U SRBIJI: Od ideje do promene

Dragi svi, zbog velikog broja prijavljenih učesnika bili smo prinuđeni da promenimo mesto održavanja konferencije “BUDUĆNOST OBRAZOVANJA U SRBIJI: Od ideje do promene”, koja će biti održana u Envoj koferencijskom centru (Gospodar Jevremova 47), u nedelju, 1. septembra od 10 do 14h.

Zeleno-levi front organizuje veliku konferenciju “Budućnost obrazovanja u Srbiji: od ideje do promene” koja će se održati u nedelju 1. septembra u Beogradu. Konferenciju će uvodnim izlaganjem otvoriti Vladimir Kostić, akademik i univerzitetski profesor, bivši predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti, a na njoj će učestovati predstavnici učenika, nastavnika, roditelja, sindikata, akademske zajednice, reformatora iz regiona, kao i poslodavaca.

Budućnost jednog društva najdirektnije zavisi od obrazovanja koje se u njemu razvija. Ovom konferencijom, kao i serijom razgovora u drugim gradovima koja će uslediti, želimo da pokrenemo javnu raspravu o tome kakve su nam škole potrebne.

Kao prvi korak na tom putu želimo da čujemo predstavnike učenika, nastavnika i roditelja, akademsku zajednicu koja godinama upozorava na probleme u ovoj oblasti, želimo da čujemo iskustva reformatora iz regiona, kao i predstavnike sindikata prosvetnih radnika i poslodavce, koji će svi uzeti učešće na ovoj konferenciji. Verujemo da ovako važne promene moraju inicirati, promišljati i izvesti oni koji direktno od njih zavise, koji te promene žive.

Prvi septembar obično asocira na novu školsku godinu, na ponovno sastajanje učenika u školskim klupama, na novi početak. Istovremeno, ovaj datum budi nadu u bolje školsko sutra. Ipak, zaposleni u prosveti znaju da nijedan prvi septembar nije doneo ništa novo. Još jedna u nizu strategija i smernica sama po sebi neće napraviti razliku.

Zeleno-levi front želi da ovaj prvi septembar izgleda drugačije. Odlučili smo da, po završetku priprema za prvi školski dan, pružimo priliku svim učesnicima obrazovnog sistema da iz sopstvene vizure progovore o obrazovnim problemima, kao prvi korak u pokretanju reformi.

Škola mora biti mesto razvoja, mesto saradnje i napretka, slobodne i empatije. Takva se škola temelji na zajedničkoj saradnji nastavnika, roditelja i učenika. Svi oni jako dobro znaju da prepoznaju probleme i predlože prava rešenja. Snažni sindikati mogu značajno doprineti, vraćajući dostojanstvo prosvetnim radnicima. Kada nije u fokusu, glas privrede može biti od velike koristi. Po izlasku iz škole, mlade ljude sačekaće tegobno tržište rada i na to ne smemo biti slepi. Na kraju, proces izgradnje dobrih škola nezamisliv je bez fakulteta. Univerzitetski profesori ne samo da moraju istraživati obrazovne izazove, nuditi predloge rešenja i o svemu javno govoriti, već je u njihovim rukama i obrazovanje samih nastavnika. I zato samo otvorenim i iskrenim razgovorom svih aktera možemo doći do vizije dobrih škola u koju verujemo i kojoj posvećeno težimo. Naš posao kao političke partije je da obezbedimo sve što je u našoj moći da do takve saradnje konačno dođe.

Program konferencije

Konferencija Budućnost obrazovanja u Srbiji: od ideje do promene održaće se u nedelju 1.9. u Dorćol platzu (Dobračina 59b, Beograd) sa početkom od 10h. Konferenciju će otvoriti Vladimir Kostić, akademik i univerzitetski profesor, bivši predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti.

Na prvom panelu, “Obrazovne reforme, iskustva iz regiona” mišljenja će razmeniti Namir Ibrahimović, voditelj kurikularne reforme u Kantonu Sarajevo i Aleksandar Baucal, profesor Filozofskog fakulteta. Razgovor će moderirati Miloš Janković, doktorand na Fakultetu političkih nauka i istraživač saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju. Razgovaraćemo o značaju obrazovanja, o obrazovnim reformama, njihovim ciljevima, kao i o tome zašto su neke reforme bile uspešne, a neke ne.

Na drugom panelu “Izazovi obrazovanja u Srbiji: pogled u budućnost” reč će imati različiti akteri obrazovnog procesa čijom bi međusobnom saradnjom škola mogla postati dobra zajednica. O potencijalima i kapacitetima, ali i nedostacima naših škola, govoriće Vera Spasenović, redovna profesorka odeljenja za pedagogiju i andragogiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, jedna od autorki Majske platforme, zatim nastavnik istorije Aleksandar Todosijević, od nedavno bivši učenik Treće beogradske gimnazije Luka Babić, roditeljka Nina Kostić, te dvoje predstavnika sindikata, Katarina Šćepanović iz Foruma beogradskih gimnazija i Nikola Ćurčin iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije. O položaju naših učenika nakon izlaska na tržište rada razgovaraćemo sa IT stručnjakom, Nebojšom Bjelotomićem. Moderatorka će biti Marina Vidojević, doktorka književnosti i nastavnica srpskog jezika u osnovnoj školi.

Konferencija: Budućnost obrazovanja u Srbiji: od ideje do promene 

PRIJAVITE SE do subote, 31. avgusta do 15 časova.

Objavljeno: 23.08.24.

Podeli vest!

Pročitaj i ovo: